Messina

Co widzicie, gdy patrzycie na ten obraz? Ja najpierw widzę bezmiar błękitu i uciekające wraz z perspektywą tło, a zaraz potem wyrasta przede mną monumentalna postać młodego mężczyzny. Przyglądam mu się z uwagą – z pewnością odczuwa ból, gdyż w jego ciele tkwią strzały spod których wypływają strużki krwi. Jednak nic w jego postawie ani…

Czytaj dalej

Ilja Riepin

W czasach, gdy nie było telewizji i kina, to obrazy posiadały moc wizualnego opowiadania historii. Ich wydźwięk mógł być rozmaity – mogły być umoralniające, pouczające, krotochwilne czy wręcz groteskowe. Jedno było niezmienne – jeden rzut oka miał sprawić, że widz był wciągany w opowieść. Ilja Riepin był niewątpliwie jednym z mistrzów tworzenia chwytających za serce…

Czytaj dalej

Śiwa-Nataradźa

Ten posąg to stały element moich odwiedzin za każdym razem, gdy jestem w Rijksmuseum. Żadnego innego dzieła nie odwiedzam tak często i nie umiem tego wytłumaczyć. Przyciąga mnie w nim wszystko – harmonia, równowaga ciała ukazanego w tańcu i trudna do wytłumaczenia aura. Wyobrażam go sobie jak niesiony w procesji na dwóch długich kijach przełożonych…

Czytaj dalej

Hamido

W latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku fotografia była wciąż nowym medium. Fotografowane wówczas osoby mają osobliwy dla nas wyraz twarzy – nie uśmiechają się, patrzą w skupieniu w obiektyw, nie korygują mimiki. Zupełnie jakby nie byli świadomi, że ktoś na nich patrzy albo raczej tego jak ich widzi. Po prostu są. To zdjęcie zostało zrobione w…

Czytaj dalej

Równonoc

Dzisiaj wiosenna równonoc. Odtąd dzień będzie dłuższy od nocy. Ten moment był czczony przez wiele kultur, w Babilonie wyznaczał początek nowego roku. Dwunastodniowe święto rozpoczynała procesja, która wyruszała do świątyni głównego bóstwa Babilonu – Marduka przez północną bramę miasta, poświęconą bogini miłości i wojny – Isztar. Brama była zdobiona ceramicznymi przedstawieniami zwierząt poświęconych ważnym bóstwom….

Czytaj dalej

Modelka

Za każdym razem, gdy mijam ten obraz na galerii bezwiednie kieruję ku niemu wzrok. Zastanawia mnie kim była ta czarnoskóra kobieta, która pozowała w Académie Julian w Paryżu polskiej malarce. Jak trafiła do Francji? Czy utrzymywała się z pracy modelki w szkole dla artystek, czy był to jednorazowy przypadek? Dwie kobiety po dwóch stronach sztalugi….

Czytaj dalej

Vrel

Całkiem niedawno pewien krótki tekst przypomniał mi o dawno zapomnianej radości jaką miałam, gdy po raz pierwszy natrafiłam na twórczość Jacobusa Vrela. Przypomniał mi również o tym obrazie. Tyle pytań rodzi się, gdy patrzę na niewinną scenkę zabawy kobiety i dziecka. Czemu pomieszczenie jest takie puste, kim jest ta kobieta, jaka jest jej relacja z…

Czytaj dalej

Christine de Pizan

Christine de Pizan była francuską literatką i myślicielką. Kiedy owdowiała w wieku 24 lat, pozostała bez środków do życia. Szukając wsparcia finansowego, zaczęła pisać ballady na zamówienie dworu francuskiego. Sławę przyniósł jej udział w debacie dotyczącej poematu „Opowieść o Róży”, który ukazywał kobiety jako wyrachowane kusicielki. Pizan wypowiadała się przeciwko krzywdzącym i nieprawdziwym reprezentacjom kobiet…

Czytaj dalej