Art branding a sztuka dawna

W zeszłym tygodniu dzięki Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, miałam okazję uczestniczyć w konferencji (Un)common ground. Jako pierwsza w Polsce poruszała ona zagadnienia związane z art brandingiem. Temat na gruncie polskim został wprowadzony dzięki książce Igora Gałązkiewicza pod takim właśnie tytułem (wyd. 2016), jednak dla wielu – w tym i dla mnie – wciąż pozostaje on…

Czytaj dalej

Siła kobiet

Rok 2020 zdecydowanie zapisze się w historii nagromadzeniem “ciekawych” wydarzeń, które pozwalają zakwestionować obecny status quo. Ma to miejsce zarówno na polu powszechnego poczucia bezpieczeństwa w krajach Zachodu, jak i ustalonych porządków polityczno-społecznych. Również na gruncie rodzimym dzieje się wiele. Coraz częściej podkreślana jest siła kobiet będąca motorem wielu zmian. I choć dla wielu gesty…

Czytaj dalej

Nieugięty Moreel

Zastanawiacie się czasami kim byli ludzie, których portrety oglądacie w muzeach? Ja najczęściej mam ten odruch przy obrazach, które oprócz sportretowanych osób pokazują coś jeszcze – kawałek pejzażu, inne postaci albo ciekawą kompozycję. Zatrzymuję się wtedy na chwilę i próbuję zrozumieć co właściwie oglądam i dlaczego ktoś zdecydował się zamówić właśnie tę a nie inną…

Czytaj dalej

Czarownice

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie lektura wstępu do książki Mony Chollet „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”. Szczególnie zaskoczył mnie krótki ustęp dotyczący twórczości kilku szesnastowiecznych artystów z północnej Europy. „Podszyta nienawiścią obsesja niektórych malarzy (Quentin Massys, Hans Baldung, Niklaus Manuel) […] na punkcie starych kobiet daje się wyjaśnić rozwijającym się w owej epoce kultem młodości…

Czytaj dalej

Bowie i bohomaz

Niedawno opublikowałam post z wizerunkiem obrazu, który należał przez długi czas do Davida Bowie. Zaskoczyła mnie reakcja jednego z internautów, który napisał (chyba) o obrazie: “bohomazy + nazwisko artysty”. Nie wiedziałam co o tym myśleć, więc zaczęłam przyglądać się samemu dziełu namalowanemu przez Jacopo Tintoretto. Scena przedstawia świętą Katarzynę Aleksandryjską trzymającą krucyfiks, której ukazuje się…

Czytaj dalej

Niedoskonałości

Czasami trudno mi przyjąć do wiadomości, że konsekwencje są nierozerwalnie związane z tym co robię. Odnosi się to zarówno do ograniczania nawyków, jak i do wprowadzania nowych zachowań. Trudno mi uwierzyć, że mała zmiana we wzorcu działania, może wpłynąć na kształt mojej rzeczywistości. I w myśl zasady, że kiedy czegoś nie wolno, ale bardzo się…

Czytaj dalej