Arrasy

W Zamku Królewskim na Wawelu trwa właśnie wystawa “Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” (więcej omówień wystaw tutaj). Zapewne każdy z Was słyszał kiedyś o arrasach z Wawelu, ale śmiem podejrzewać, że niewielu potrafiłoby powiedzieć o nich coś więcej. Zwłaszcza, że współcześnie nie cenimy już zbytnio dzieł sztuki tkackiej, choć onegdaj to one osiągały najwyższe ceny…

Czytaj dalej

Różne spojrzenia. Wystawa

Z niekłamaną przyjemnością piszę dla Was ten wpis. Rok w pandemii był dla mnie bardzo pracowity, przygotowywałam bowiem wystawę wspaniałej, nieznanej szerzej kolekcji malarstwa siedemnastowiecznego. Możliwość stworzenia scenariusza na podstawie mojego własnego pomysłu, jak również opracowanie katalogu tego zbioru, dało mi wiele satysfakcji i radości, jak również nadało sens miesiącom spędzonym w pandemicznym odosobnieniu. Dzięki…

Czytaj dalej

Wizerunki osób czarnoskórych w czasach Rembrandta

Jesienią Rijksmuseum w Amsterdamie planuje otwarcie wystawy, której tematem będzie niewolnictwo. Tymczasem muzeum Rembrandthuis (Dom Rembrandta) w marcu otworzyło niewielką wystawę, nawiązującą do tego problemu z lokalnej perspektywy. „HERE: Black in Rembrandt’s Time” szuka odpowiedzi na pytanie kim były czarnoskóre postaci, które tak często można spotkać na obrazach powstałych w czasach Rembrandta. Z wiadomych względów…

Czytaj dalej

Kauffman. Artist, Superwoman, Influencer

W najbliższych tygodniach ciężko będzie zwiedzić jakąkolwiek wystawę ze względu na specjalne środki ostrożności podejmowane przez kolejne kraje w ramach ochrony przed pandemią koronawirusa. Wielu z nas, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, dobrowolnie pozostaje w domach. To właśnie dla Was ten wpis o Angelice Kauffman. Wystawa Jeszcze przed wybuchem pandemii udało mi się obejrzeć wystawę…

Czytaj dalej

Van Eyck. Wizualny rewolucjonista

Wystawa “Van Eyck. An Optical Revolution” w Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie jasno dowodzi jak niezwykle uzdolnionym artystą był Jan van Eyck. W jego twórczości łączą się umiejętności techniczne i wiedza, sprawiając, że stała się ona niedościgłym wzorem imitowania natury przez sztukę. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł jest bez wątpienia Ołtarz Gandawski (Ołtarz Adoracji…

Czytaj dalej

Między cesarzem a sułtanem

Badisches Landes Museum w Karlsruhe święci swoje setne “urodziny” pyszną wystawą “Keiser und Sultan” poświęconą historii walk pomiędzy europejskim cesarzem a tureckim sułtanem w XVII wieku w sercu Europy, czyli na terenach Węgier, Siedmiogrodu i Półwyspu Bałkańskiego. Pretekstem do jej zorganizowania była przechowywana na miejscu kolekcja łupów wojennych przywiezionych przez margrabiów badeńskich. Uzupełniły ją przedmioty…

Czytaj dalej