Parasolki

Spoglądamy na grupę elegancko ubranych paryżan w pośpiechu rozkładających swoje parasolki. Ich błękitne kopuły tworzą kompozycję chaotycznie splątanych kształtów, oddających wrażenie gwałtowności zmiany pogody. Jedynie kobieta na pierwszym planie, niosąca spory koszyk na kapelusze, wydaje się być niezainteresowana deszczem. I to pomimo, że nic nie osłania jej przed złą aurą – jest bez płaszcza, kapelusza,…

Czytaj dalej

Oczy

„Kiedy poznam Twoją duszę, namaluję Twoje oczy” to najczęściej cytowane słowa Amedeo Modiglianiego, rozsławione przez biograficzny film z Andy Garcią. Trudno jednak uwierzyć, że opisują one konsekwentną zasadę kierującą twórczością artysty. Staje się to oczywiste, kiedy przyjrzymy się portretowi jego ukochanej Jeanne Hébuterne z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Młoda kobieta siedzi wygodnie…

Czytaj dalej

Orka

Orka na Ukrainie Leona Wyczółkowskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie to symfonia czystych, wyrazistych kolorów. Artysta był pod urokiem rozległej przestrzeni stepów, która dla niego miała wręcz hipnotyzującą moc. Na Ukrainie spędził około dziesięciu lat życia, podróżując pomiędzy majątkami zaprzyjaźnionych polskich ziemian i obserwując wpisaną w krajobraz pracę chłopów. Tak jak współcześni mu intelektualiści, wzruszał…

Czytaj dalej

Siła życia

Zima 1917 nie należała do najłatwiejszych, efekty ciągnącej się od kilku lat Wielkiej Wojny dawały się odczuć we wszystkich aspektach życia. Brakowało powodów do radości. W tym właśnie czasie Amedeo Modigliani w zapamiętaniu tworzył serię kobiecych aktów tętniących witalnością i sensualnością. Niektórych mogą oburzać, innych fascynować, ale w jednym wszyscy są zgodni – nikogo nie…

Czytaj dalej

Tajemnica Madonny

Stworzony przez Jeana Fouquet wizerunek Madonny z Dzieciątkiem nie należy do typowych realizacji tego tematu. Pierwszym co rzuca się w oczy jest odsłonięta, śnieżnobiała pierś Madonny, tak idealnie okrągła, że aż nierealna. W przeciwieństwie do innych wizerunków Madonny lactans czyli karmiącej – Dzieciątko nie wykazuje najmniejszego zainteresowania piersią matki. Spogląda przed siebie, a zatem w…

Czytaj dalej

Ikona

Przyznam się, że sztuka współczesna jest dla mnie terenem nieznanym. Mnogość znaczeń jakie może w sobie kryć przyprawia mnie o zawrót głowy. Dlatego najczęściej milczę na jej temat i po prostu staram się odnaleźć własną ścieżkę. Wije się ona pomiędzy tym co autor miał na myśli, tym co współczesny krytyk wie, a swoją własną intuicją….

Czytaj dalej

Dziwny ogród

Czego by nie napisać o “Dziwnym ogrodzie” Józefa Mehoffera, wszystko kończy się pytaniem o wielką ważkę wypełniającą górną część kompozycji. Niepokoi ona nie tylko ze względu na znaczne rozmiary, ale również na sposób w jaki została namalowana. Czym ona właściwie jest? Zacznijmy jednak od początku. “Dziwny ogród” to scena z wakacyjnego odpoczynku, jakiego rodzina artysty…

Czytaj dalej

Triumf śmierci

Patrząc na Triumf śmierci, który namalował Pieter Bruegel Starszy zastanawiam się o czym właściwie jest ten obraz. Triumf śmierci jako temat funkcjonował w sztuce od XIV wieku i przedstawiany był najczęściej w formie triumfalnego pochodu, w którym śmierć przypominała o swojej niezwyciężonej mocy. W swojej wymowie łączył się on z bardziej popularnym w średniowieczu tematem…

Czytaj dalej

Kaznodziejka

W powszechnej wyobraźni osoba Marii Magdaleny nie ma zbyt pochlebnych konotacji. Jako święta patronuje zakonom dla „kobiet upadłych”, które szukały odkupienia za popełnione grzechy. Do dziś twórcy kultury popularnej najchętniej sięgają po jej postać jako uosobienie nawróconej jawnogrzesznicy, którą na ścieżkę cnoty przywróciła miłość do Jezusa z Nazaretu. I nie miała to być jedynie miłość…

Czytaj dalej

Deser

Z przyjemnością podjęłam wyzwanie wyznaczone przez jedną z Czytelniczek i przyjrzałam się świeżym okiem obrazowi, na który spoglądam bezwiednie nieomal co dzień. „Deser” Willema Claeszoona Hedy jest dla mnie jednym z tych dzieł, które darzę szacunkiem pomieszanym z obojętnością. Wiem jednak, że niektórych fascynuje on z hipnotyczną wręcz mocą. Ciekawa jestem czemu? Pierwsze co widzę…

Czytaj dalej