Oswoić śmierć

Żadny nie ujdzie śmiertelnej szkody;Kogo koli śmierć udusi,Każdy w jej szkole być musi;Dziwno się swym żakom stawi,Każdego żywota zbawi Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią z początku XV wieku. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że śmierć była nieodłączną towarzyszką ludzkości od zarania dziejów. W różnych okresach ludzie wiązali z nią najrozmaitsze rytuały i przedstawienia, tak w sztuce,…

Czytaj dalej

Egipt

Pamiętacie wizję przyrody z czasów paleolitycznych, kiedy zlodowacenie nie pozwalało na rozwój rolnictwa? Wiele się zmieniło wraz z ociepleniem klimatu, czego przykładem jest Egipt i jego kultura. Polichromie z egipskich grobowców są dla nas nieocenionym źródłem wiedzy o życiu ówczesnych ludzi. Powstawały one z myślą o zaświatach, sztuka miała mieć moc przenoszenia pomiędzy światami tego,…

Czytaj dalej

Lascaux

Te niepozorne na pierwszy rzut oka malowidła są dowodem na to, że obserwacja natury i potrzeba jej odtwarzania towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych lat. Zwróćcie uwagę na rozpiętość w datach powstania tych malowideł. Dwa tysiące lat. Nie wynika ona z niepewności, kiedy dokładnie powstały te przedstawienia, ale z faktu, że powstawały one sukcesywnie w tej samej…

Czytaj dalej

Wawrzeniecki

Marian Wawrzeniecki jest jedną z najbardziej ekscentrycznych postaci sztuki polskiej, obok Stanisława Szukalskiego i Witkacego. Jego zainteresowania wykraczały poza krąg działalności artystycznej, był również archeologiem i etnografem. Jego specjalnością było badanie kultury dawnych Słowian i jej źródeł. Uważany jest za jednego z prekursorów słowiańskiego neopogaństwa w Polsce. Sięgał po symbole przedchrześcijańskie, w tym swastykę, która…

Czytaj dalej

Napoleon i uroki propagandy

Temu olbrzymiemu płótnu nie można odmówić rozmachu. Na ponad 38 metrach kwadratowych ukazano scenę z kampanii egipskiej Napoleona w 1799. Generał odwiedza swoich podwładnych w tymczasowym szpitalu w ormiańskim klasztorze św. Mikołaja w Jafie, gdzie zostali umieszczeni po zarażeniu się dżumą. Kilka lat później, Antoine-Jean Gros wybrał patetyczne środki do ukazania wydarzenia – Napoleon niczym…

Czytaj dalej

Trzej młodziankowie

Przeglądałam ostatnio reprodukcje niewielkich manuskryptów średniowiecznych w związku z pewnym projektem, do którego zostałam zaproszona. Te dwie karty szczególnie przykuły mój wzrok na dłuższą chwilę i to z kilku powodów. Przede wszystkim temat przedstawienia wydaje się być na swój mroczny sposób niezwykle aktualny. Oto jesteśmy świadkami spotkania trzech młodzieńców z trzema martwymi, opartego na trzynastowiecznej…

Czytaj dalej

Czas

Przebywając na dobrowolnej kwarantannie czuję się trochę jak Ofelia z obrazu Johna Everetta Millaisa. Nie zrozumcie mnie źle, nie o jej śmierć chodzi. Raczej o stan w jakim została ukazana. Ja również czuję, że bezwładnie unoszą mnie wody tyle, że czasu. Obserwuję to co mija mnie po drodze, zwłaszcza to co kocham najbardziej – pełną…

Czytaj dalej

Bądź jak Genowefa

Mam taki ulubiony obraz do którego wracam, kiedy potrzebuję oderwać myśli od codziennej gonitwy. Jego temat jest w zasadzie mało istotny w moim ćwiczeniu z patrzenia, ale powiem Wam, że jest to przedstawienie świętej Genowefy, namalowane przez Hugo van der Goesa. Kiedy tak na nie patrzę, spokój przywraca mi śledzenie rozmaitych odcieni ochry użytych do…

Czytaj dalej

Janne Colijns

Janne Colijns była przeoryszą zakonu augustianek Onze Lieve Vrouw ter Rosen gheplant in Jericho w Brukseli. Pełniła tę rolę od 26 czerwca 1482 do swojej śmierci 30 kwietnia 1491. Trudno jednoznacznie określić kto ufundował jej epitafium – czy sama zrealizowała to zamówienie czy wykonały je jej współtowarzyszki. Zapewne było zawieszone w pobliżu grobu przeoryszy, zwłaszcza,…

Czytaj dalej

Sodoma

To jest rondel czyli mały witraż w kształcie tonda. W odróżnieniu od witraży składających się z wielu kolorowych kawałków szkła połączonych ołowianym stelażem, ten jest malowany dwoma kolorami na przeźroczystej powierzchni. Jego wielkość uzależniona była od możliwości technicznych szklarza – wykonanie gładkiej, jednolitej okrągłej tafli szkła było wyzwaniem. Kiedy udało się je wykonać, artysta z…

Czytaj dalej