Praca kustoszki w muzeum, czyli opiekunki zbiorów, potrafi zaprowadzić mnie w najmniej oczekiwane miejsca. Takie jak Nuoro, miasto pośrodku Sardynii, miejsce narodzin jedynej Sardynki z literacką nagrodą Nobla. Grazia Deledda ma tu swoje muzeum i jest dyskretnie obecna w wielu miejscach w Nuoro.
MUZEUM MAN
A ja odwiedziłam miasto jako dama do towarzystwa obrazu z Muzeum Narodowego w Warszawie. “Morze” Iwana Ajwazowskiego było wypożyczone na wystawę “Odessa steps” w muzeum MAN.
SPAZIO ILISSIO
MAN to nie jedyne miejsce zajmujące się promocją i opracowywaniem sztuki nowoczesnej i współczesnej. W pobliżu jest też Spazio Ilisso to centrum wystawiennicze, zainaugurowane w grudniu 2019 roku z inicjatywy wydawnictwa Ilisso. W pięknym pałacyku, niedaleko muzeum MAN pokazywana jest stała kolekcja najważniejszych twórców sardyńskiej rzeźby i ceramiki z XX wieku.
COSTANTINO NIVOLA
Costantino Nivola (1911-1988) urodzony na Sardynii, w prowincji Nuoro, wykształcenie zdobył w ISIA (Istituto superiore per le industrie artistiche) w Monzie. Jednak w związku z coraz silniejszymi rządami faszystów w 1938 roku uciekł wraz z żoną do Paryża, a w 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jego główne prace rzeźbiarskie to abstrakcyjne, wielkoformatowe reliefy architektoniczne z betonu, wykonane wedle jego autorskich receptur odlewania z użyciem piasku i rzeźbienia w cemencie.
SALVATORE FANCELLO
Salvatore Fancello (1916-1941) urodził się w mieście w prowincji Nuoro, uczył się m.in. w ISIA, gdzie przyjaźnił się z Costantino Nivolą. Powołany do wojska wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, zmarł na froncie w Albanii. Przez dekadę swojej działalności dał się poznać jako artysta pełen temperamentu i otwarty na eksperymenty artystyczne.
MARIA LAI
Jedyna rzeźbiarka w tym zestawieniu. Maria Lai (1919-2013) była włoską artystką znaną z dzieł sztuki, w których wykorzystywała tradycje rzemieślnicze i folklor jej rodzinnej wyspy, Sardynii. W swojej twórczości łączyła tkanie, haftowanie, pisanie i rysowanie, wykorzystując materiały domowe, takie jak tkaniny, nici i książki. Art Informel i Arte Povera głęboko wpłynęły na rozwój artystyczny Lai.
Przywiązanie do góry (Legarsi alla montagna) było wydarzeniem wymyślonym przez Marię Lai, w którym 8 września 1981 roku wzięła udział cała społeczność jej rodzinnego Ulassai. Było to jej pierwsze dzieło “sztuki relacyjnej”, które zdobyło uznanie na poziomie międzynarodowym.
EUGENIO TAVOLARA
Eugenio Tavolara (1901-1963) był artystą urodzonym w Sassari na Sardynii, interesującym się wieloma dyscyplinami. Jest dobrze znany ze swoich ręcznie wykonanych “zabawek”, przede wszystkim małych figurek z terakoty przedstawiających Sardyńczyków w tradycyjnych strojach.
FRANCESCO CIUSA
Francesco Ciusa (1883-1949) jest jednym z pierwszych artystów Sardynii, który zdobył międzynarodowe uznanie. Urodzony w Nuoro, uczył się na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Znany jest przede wszystkim z realistycznych odlewów w brązie, ukazujących kobiety z Sardynii. Tworzył także w innych materiałach.
W samym Nuoro odnajdziemy również ślady Francesco Ciusy.
Visits: 128