Parasolki

Spoglądamy na grupę elegancko ubranych paryżan w pośpiechu rozkładających swoje parasolki. Ich błękitne kopuły tworzą kompozycję chaotycznie splątanych kształtów, oddających wrażenie gwałtowności zmiany pogody. Jedynie kobieta na pierwszym planie, niosąca spory koszyk na kapelusze, wydaje się być niezainteresowana deszczem. I to pomimo, że nic nie osłania jej przed złą aurą – jest bez płaszcza, kapelusza,…

Czytaj dalej

Oczy

„Kiedy poznam Twoją duszę, namaluję Twoje oczy” to najczęściej cytowane słowa Amedeo Modiglianiego, rozsławione przez biograficzny film z Andy Garcią. Trudno jednak uwierzyć, że opisują one konsekwentną zasadę kierującą twórczością artysty. Staje się to oczywiste, kiedy przyjrzymy się portretowi jego ukochanej Jeanne Hébuterne z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Młoda kobieta siedzi wygodnie…

Czytaj dalej

Taniec z jajkiem

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się niepozorny obraz namalowany przez Cornelisa Saftlevena zatytułowany Taniec z jajkiem. Na pierwszy rzut oka wygląda na nudną scenkę rodzajową. Trudno zrozumieć na czym polega zabawa, której oddają się ukazane postaci i co właściwie nimi kieruje. Maj jest miesiącem wiosny i pełnego powrotu sił witalnych przyrody. Zobaczcie sami dlaczego…

Czytaj dalej

Smutek

Trochę wahałam się zanim podjęłam decyzję o napisaniu tego wpisu. Od pewnego czasu chodził mi po głowie obraz Aleksandra Gierymskiego Trumna chłopska, wzdrygałam się jednak przed jego tytułem. Za dużo w nim śmierci, jak na czas naznaczony wirusem i niepewnością. Dostrzegam jednak w tym obrazie coś więcej, niż tylko to błękitne wieko trumienki oparte o…

Czytaj dalej

Gauguin

Paul Gauguin przez całe życie poszukiwał miejsca, gdzie jego marzenie o raju na ziemi uległoby spełnieniu. I jak wielu przed nim, uwierzył, że ucieczka na koniec świata jest w stanie zaoferować mu wolność od wszelkich trosk. O tym jak boleśnie się pomylił może świadczyć obraz „Nevermore”. Naga dziewczyna leży na łóżku, widzimy jej szerokie biodra…

Czytaj dalej