Pięćdziesiątnica

Giotto di Bondone uznawany jest za reformatora sztuki, tego który na nowo wprowadził idee naśladowania natury do malarstwa. Artysta tworzył na samym początku XIII wieku, w czasach średniowiecza. Jednak jego dzieła komponowane są wedle zasad, które na dobre rozwiną się w renesansie. Zaskakuje przede wszystkim jego zdolność do budowania wrażenia głębi przestrzennej, ale także i…

Czytaj dalej

Lato

Kiedy nadciąga lato, w powietrzu unosi się zapach nagrzanej trawy, a soczyście zielone liście kołyszą się na wietrze, lubię spoglądać na obrazy Friedricha. Oferują mi to, czego szukam w kontakcie z przyrodą. Wyciszenie, odpoczynek i nieśpieszną kontemplację świata. Wszystko to, czego miasto odmawia mi w upalne dni, tętniące hałasem i rozgrzanym betonem. Jednym z takich…

Czytaj dalej

Mapy świata

W czasach, kiedy świat poznawano i nazywano na podstawie zasłyszanych opowieści, mapy pełniły rolę wizualnych kompendiów wiedzy. W średniowieczu wyodrębnił się ich szczególny gatunek: mappa mundi – mapy świata. Mappa mundi Najwcześniejszą jej odmianą była mapa O-T (orbis terrarum). Kontynuowała antyczne przekonanie o wyglądzie świata otoczonego okeanosem. Początkowo przyjęła formę stricte graficzną, z oznaczeniami trzech…

Czytaj dalej