Zima

Mistrzowie dawni wcale nie muszą być nudni. Przyjrzyjcie się uważnie temu pejzażowi. Z pozoru to scena zimowa ukazująca rozległy krajobraz oraz ludzi korzystających z uroków mroźnego dnia. Kiedy jednak zagłębimy się w detale kompozycji, odnajdziemy elementy opowieści biblijnej o siepaczach Heroda wysłanych by odnaleźć Jezusa i go zgładzić. Pod koniec XVI wieku scena przywoływała aktualne…

Czytaj dalej

Smutek

Trochę wahałam się zanim podjęłam decyzję o napisaniu tego wpisu. Od pewnego czasu chodził mi po głowie obraz Aleksandra Gierymskiego Trumna chłopska, wzdrygałam się jednak przed jego tytułem. Za dużo w nim śmierci, jak na czas naznaczony wirusem i niepewnością. Dostrzegam jednak w tym obrazie coś więcej, niż tylko to błękitne wieko trumienki oparte o…

Czytaj dalej

Rembrandt i kobiety

Całkiem niedawno byłam na wykładzie towarzyszącym wystawie 36xRembrandt na Zamku Królewskim w Warszawie. Jedną z jej głównych bohaterek jest Dziewczyna w ramie obrazu – dzieło, które jeszcze nie doczekało się należnej mu światowej sławy. We wspomnianym wykładzie poza dziewczyny została określona jako uwodzicielska i ustawiona w szeregu z postaciami innych kusicielek u Rembrandta, w tym…

Czytaj dalej

Juan de Pareja

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają opowieści, które opowiadamy sobie samym? Co wpływa na to, jak kształtują się one w naszym umyśle? I jaki ma to wpływ na poznawanie przez nas świata? Chciałabym dziś zaproponować Wam ćwiczenie z patrzenia. Coś na kształt testu Rorschacha, tylko materiał będzie mniej abstrakcyjny. Spójrzcie proszę na obraz poniżej i uchwyćcie…

Czytaj dalej